Muhu

Muhu saar asub Saare maakonnas ja moodustab koos Kesselaiu, Viirelaiu, Võilaiu ja Suurlaiuga omaette Muhu valla. Saare pindala on 198 km2 (vallal 205 km2), veetee Kuivastu ja Virtsu sadama vahel on 7,3 km. Elanike arv 2170. Muhu ja Saaremaa on ühendatud 3,6 km pikkuse tammteega (Väikese väina tamm).

Esimesed inimesed asusid Muhu saarele elama ilmselt 2500 aastat e.m.a.. Kaugete aegade tunnistajateks on Mäla küla Ussimätta kivikalmed, Päelda maalinn, Muhu maalinn Linnusel.

Ajast, mil Muhu kuulus Mõõgavendade ja Liivi Ordule, on säilinud Muhu Katariina kirik Liival. See on 13. sajandil ehitatud gooti stiilis kindluskirik. 19. sajandi usuvahetusliikumise tagajärjel on Muhus palju õigeusklikke, Hellamaa kirik on õigeusu kirik.

Parima ülevaate Muhu saare talurahvaarhitektuurist ja etnograafiast annab sajastkonnast hoonest koosnev Koguva sumbküla. Muhu saarel Linnuse külas on üks töötav pukktuulik. Mõisaansamblitest on Muhus säilinud vaid von Buxhoevdenite ehitatud Pädaste mõis. 19. sajandi arhitektuurist pakub huvi 1840.a. ehitatud Kuivastu kõrtsihoone.

Saare põhja- ja kirderannikul paljandub dolomiidist aluspõhi ja moodustab kauni pankranniku koos vanade rannavallidega. Kõrgeim on 12-meetrine Üügu pank.

Virtsu sadamast Kuivastusse sõites jääb paremat kätt Kesselaid, vasakule Viirelaid. Koguva küla lähedalt on võimalik jalgsi läbi mere matkata Kõinastu laiule.

Muhusse saab sõita praamiga Virtsu sadamast iga päev.

www.muhu.ee

Eesti Saarte Kogu on Euroopa Väikesaarte Ühenduse ESIN liige.

Eesti Saarte Kogu on ka Facebookis

Eesti Saarte Kogu MTÜ
Reg. nr. 80058628
Postiaadress: Tallinna 19, 93811 KURESSAARE
Tel: +372 5217448
E-post:eestisaartekogu@gmail.com
a/a EE167700771010055866 LHV

Eesti Saarte Kogu MTÜ juhatus:

  • Meelis Mereäär 
  • Liina Miks 
  • Jana Stahl

Eesti Saarte Kogu on Eesti Kultuuriseltside Ühenduse ametlik koostööpartner.