post by admin |

Pakrid

Suur- ja Väike-Pakri asuvad Harju maakonnas ja kuuluvad praegusel hetkel Paldiski linnavalitsuse haldusalasse. Suur-Pakri pindala on 11,6 km2, Väike-Pakril 12,9 km2. Lähim kaugus mandrist on 3 km. Püsielanikkond saartel puudub.

Saared asustati 1345. aastal, kui viis rootslast ostis Suur-Pakri saare Padise kloostrilt. 1934. a. oli saartel 341 inimest, enamik neist rootslased. Molotov-Ribbentropi pakti tagajärjel sundevakueeriti kogu elanikkond 1940.a. ja saartest sai Nõukogude sõjaväebaas. Enamik pakrirootslastest suundus Rootsi. Pärast sõda elas Väike-Pakril veel paarkümmend inimest, 1965. aastal lahkus kaks viimast perekonda.

Mõlemaid saari, aga peamiselt Suur-Pakri põhjaosa kasutati kuni 1992. aastani õppepommitamiste polügoonina ja praegune probleem on saarte puhastamine mahajäetud jäätmetest, suurtükimürskudest ja lõhkeainetest ning maade tagastamine pakrirootslastele.

Saarte põhjaküljel olevad järsud paekivipangad, rannaheinamaad, loopealsed ehk alvarid, endised külaasemed, kabelivaremed ja kiviaiad, samuti rikkalik ja omapärane taimestik vajavad kaitset ja säilitamist. Selleks on saartel moodustatud Pakri maastikukaitseala.

Saari ühendab tammtee, mille nõukogude sõdurid ehitasid peamiselt saarte kiviaedadest ning üsna viletsas olukorras olev sild. Liikuda saab saarel jalgsi ja maastikujalgrattaga.

Pakri saartele on nüüd ametlikult võimalik ülevedu tellida.

http://www.pakrisaared.ee

ESK liikmeks on MTÜ Pakri Saarte Kogukond