Osmussaar asub Lääne maakonnas Noarootsi vallas. Saare pindala on 4,7 km2, lähim kaugus mandrist 7,5 km. Osmussaarele on alates 2001. a sissekirjutatud 2 inimest, kes seal ka alaliselt elavad.
Osmussaar, rootsi keeles Odensholm, sai oma nime viikingite peajumala Odini järgi, kes legendi järgi olevat saarele maetud. Saarel elas enne II Maailmasõda 130 inimest, neist enamik rootslased. Kõik inimesed sunniti saarelt lahkuma 1940. aastal, kui saarele rajati Nõukogude sõjaväebaas.
Kui nõukogude armee 1992. aastal pärast 50-aastast saarel baseerumist lahkus, jättis ta maha korras hooned. Praeguseks on osa maju rüüstatud.
1914.a. augustiööl sõitis Saksa ristleja “Magdeburg” Osmussaare juures madalikule. Laeva hukkunud meremeestele püstitati mälestusmärk tuletorni lähedale randa, selle raudkividest piirdeaed on looduses veel säilinud.
Esimene tuletorn ehitati saarele 1765.a. 1804-1941 oli saarel kivist tuletorn, mis sõjas purustati. Praegune raudbetoonist tuletorn ehitati 1954.a. Vaatamisväärsustest tuleb nimetada veel 1766.a. ehitatud Jeesuse kivikabeli varemeid ning kalmistut, kuhu on pandud mälestuskivid Osmussaare põlistele perekondadele.
Saarel on palju haruldasi ja teadusliku väärtusega geoloogilisi vaatamisväärsusi – aluspõhjakivimite paljandid, rannavallid, rändrahnud jpm. Nende ning saare eluslooduse koosluste kaitseks moodustati 1996.a. Osmussaare maastikukaitseala.
Osmussaarele saab üheks päevaks sõita Dirhami sadamast ettetellitud paadiga.