Ruhnu Kultuuriaidas hõljub Peter Schönbergi vaim

Peter Schönbergi vaim hõljub kultuuriaidas iga suvi viiulilaagri kontserdi ajal. Nüüd jääb see paadikuuri kohe kauemaks kohale. Koostöös Ruhnu muuseumiga on kultuuriaidas 07.06.-07.07. eksponeeritud Fotonäitus “Ruhnu elav ehe”. Näituse külastamiseks palun helistada Triinule 5210113 või Ruthile 56675269.

Peeter Rooslaid (1891-1976), ruhnupäraselt Peter Schönberg, oli nii kodusaarel kui kaugemal hinnatud Ruhnu hõbesepp ja viiuldaja. Rooslaid oli üks nendest vähestest rannarootslastest, kes teise maailmasõja ajal Eesti pinnale elama jäi. Tema tööde kaudu elab tükike rannarootsi kultuuripärandit edasi paljudes Eesti, eriti Kihnu peredes – üht osa sellest pärandist peegeldab näitus “Ruhnu elav ehe”.
 
Kihnuga sidus Peetrit kihnlasest abikaasa Marina Rooslaid (neiupõlvenimega Laos). Koos pidasid nad Ruhnus poodi ja olid saarel aktiivsed kultuuri eestvedajad. 1969. aastal, kui kolhoosielu Ruhnus keerulisemaks muutus, kolisid Rooslaiud elama naabersaarele Kihnu. Marinast kujunes taaskord oluline isik kohalikus kultuurielus, Peeter jätkas metallehistööga ja kogus sellega tuntust ka Kihnus. Ta valmistas meestele kompasse ja mansetinööpe, naistele hõbeprosse ja sõrmuseid ning lastele ristimiseks kaelariste. Lisaks täitis ta riiklikult juhitud rahvakunstimeistrite koondise „Uku“ tellimusi.
 
Praegugi kannavad Kihnu naised meeleldi Rooslaiu valmistatud prosse pidulikel üritustel ja tema kompassid on asendamatud merel. Näitus „Ruhnu elav ehe“ toob teadmise sellest omapärasest kultuurikillust laiema publikuni.
 
Näitusel eksponeeritavad fotod on teinud Silvia Soide Photography ja Anu Ansu (ERM). Samuti on kasutatud fotosid Kihnu Muuseum-i kogudest.
 
Näituse panid kokku Maarja Palu ja Katariina Tirmaste.