14. – 19. septembril 2021.a. toimus Prantsusmaal île aux Moines väikesaarel Euroopa väikesaarte ühenduse ESIN iga-aastane üldkogu.
Eestit esindasid aastakoosolekul Eesti Saarte Kogu (ESK) delegatsioonis Riina Kaljulaid, Maret Kaljulaid ja Kaarel Lauk. Juhatuse esimees Riina Kaljulaid, kes ESIN-s juhib ka pärandkultuuri töörühma, tutvustas „Kaardista oma pärandit“/ Map your heritage – portaali. Portaal loodi rahvusvahelise projekti PERICLES käigus, et kasutajad saaksid panustada oma kohaliku kultuuripärandi hoidmisse ja teadvustamisse kaheksas Euroopa piirkonnas. Eestis on projektipartneriks Muinsuskaitseamet. Projekt on küll kohe lõppemas, aga muinsuskaitseameti sõnul tegelevad nemad ikka ja kogu aeg edasi merekultuuripärandiga selle eri aspektides. PERICLES-e koduleht: https://www.pericles-heritage.eu/. Portaal, kuhu kultuuripärandiga seotud kohti võib sisestada igaüks, tuleb ainult teha endale kasutaja ja saab hakata sisestama: https://mapyourheritage.eu/et/. Sisestada saab nii punkte, polügoone/alasid kui ka radu. Raja näitena võib vaadata Kihnut ja Pärnumaa rannikut. Viimased kaks on olemas ka audiogiidiportaalis izi.travel (ei ole projektiga seotud, aga üks partneritest avastas selle ja seda hakati projekti raames paralleelselt kasutama): https://www.izi.travel/en/7927-in-the-footsteps-of-kihnu-jonn/en
https://www.izi.travel/en/212e-in-the-footsteps-of-captains-and-shipowners-of-western-estonia/en
Palun kontrollige üle oma saare kultuuripärandi objektid ja vajadusel muutke/parandage neid. Nt Ruhnu saarel on kirjeldatud 2 õlupudelit: Ruhnu Karu ja Ruhnu Rebane. Õlu ei ole kohalik toode, metsloomad ei ole kultuuripärand. Häbi missugune! Vigade parandus on ootel.
FB-s on projekti grupp coastal and Maritime cultural heritage, kus ka aeg-ajalt on huvitavaid postitusi. Liikmeid on juba päris palju ka väljastpoolt.
ESINi üldkogul kuulati ka poliitika, majanduse, brändingu ja rahanduse töögruppide töökokkuvõtted ning koostati pressteade. Pooled liikmed ja esinejad olid füüsiliselt kohal ning pooled osalesid virtuaalselt, Zoomi vahendusel. Riikidest olid kohal Taani, Rootsi, Šotimaa, Iirimaa, Eesti ja Prantsusmaa, muidugi. Kokku on liikmesriike 11.
ESIN-i üldkogud toimuvad igal aastal, vaheldumisi Brüsselis ja ühel Euroopa väikesaarel, seekord, mis oli ka ESINi 20. juubeliaasta, Île-aux-Moines saarel Morbihani lahes Bretagne’i piirkonnas Loode-Prantsusmaal. See on Morbihani lahe suurim saar, pindala 3,2 km².
Saarele on keelatud oma autodega ülemere tulla, kohalikudki taotlevad selleks eriloa, kuid eelistavad liikuda jalgsi või ratastega. Linnavalitsusel oli elektriauto. Probleemid üle Euroopa on sarnased Eesti väikesaarte probleemidele. Küsimus nr. 1 on püsielanike ja suvitajate suhe. Île-aux-Moines saarel on 75% majavaldusi suvitajate omanduses ja saar nagu paljud meiegi väikesaared on muutumas suvitussaareks. Samas on ka piisavalt palju püsielanikke, et pidada kooli ja lasteaeda. Rannik on looduskaitseala, lubatud on ehitada ainult saare keskele, piiratud alale linna ajalooliselt hoonestatud alale. Kohalik ettevõtlus on seotud keskkonnaga: merekarbi- ja austrikasvatus, sadam, turism. Saarele käib praam iga poole tunni tagant ja see lõpetab õhtul kell 20.00. Saar on saar hoolimata sellest, et ülesõit kestab 5 minutit ja vahemaa mandriga on ca 200m.
Järgmise aasta 2022.a. ESINi üldkogu toimub Eestis.
Riina Kaljulaid