Cresi saar on umbes kahe Muhu suurune ja seal elab 2800 inimest. Peamiselt tegeletakse loomakasvatuse ja oliivide kasvatamise ja oliiviõli tootmisega. Saarel kasvab kokku 30 000 maalammast. Maastik on mägine, kivine ja taimestik kidur, kuid liigirikas. Saarel tegutseb ka Griffon raisakotkaste päästekeskus. Raisakotkaste arv saarel on oluliselt vähenenud, kuna nende elutsükkel on tihedalt seotud traditsioonilise lambakasvatusega- nad on ajalooliselt toitunud loomakorjustest, mis nüüd uute seaduste kohaselt tuleb koguda ja loodusest eemaldada, jättes kotkastele väga vähe toitu.
Hinnanguliselt on Horvaatiasse alles jäänud vaid 125 paari linde. Ühisel seminaril arutati energiakogukondade moodustamise ning sellega seotud probleemide üle. Kodanike kaasamisel loodud energiakogukonna suuremad ja kaugemad eesmärgid on taastuvenergiale üleminek, elektrituru demokraatlikumaks ja mitmekesisemaks muutmine ning energiajulgeoleku ja energiasõltumatuse saavutamine. Lisaväärtusena jääb rohkem raha kogukonda ning piirkonna elanike omavaheline suhtlus elavneb.
Horvaatias ei ole energiakogukondade loomist seni suur edu saatnud. Tõdeti, et energiakogukonna loomise protsess võtab hinnanguliselt aega 8-10 aastat. Mitu suurt projekti on ebaõnnestunud. Põhjused olid seotud looduskaitseliste piirangutega, kohaliku kogukonnaga konsultatsioonide ebaõnnestumise ja finantsidega. Tõdeti, et sellise ettevõtmise vastu on kohalikel vähe huvi.
Fotodel on ekskursioonil külastatud Beli küla, kus asub Griffoni raisakotkaste päästekeskus ja kohalikust Cresi maalambast.
Annely Holm
ESK esindaja osalemist ESINi üldkoosolekul toetas Kodanikuühiskonna Sihtkapital.